Nejčastěji kladené otázky

Co je to sluneční záření?

Sluneční záření je hlavní součástí zevního prostředí člověka a ovlivňuje přímo i nepřímo většinu živých forem na Zemi. Už v minulém století byla odhalena prospěšná vlastnost slunečního záření, a to zejména v prevenci nedostatku vitaminu D a v léčbě rachitis. Na druhé straně již koncem 19. století dermatologové upozorňovali na možnost nepříznivých účinků při dlouhodobé expozici. Sluneční záření je energie, která je vyzařována paprsky různých vlnových délek. Přitom se rozlišuje ultrafialové záření (UV), viditelné světlo a tepelné infračervené záření (IR). UV záření se dále dělí na záření UV-A, UV-B a UV-C. Nebezpečné záření UV-C je odfiltrováno atmosférou a nedosahuje na povrch Země. V protikladu k přírodnímu slunci, které podléhá silným výkyvům, lze ozařování soláriem dávkovat přesně a individuálně.

Je rozdíl mezi opalováním v soláriu a na sluníčku?

Při umělém ozařování v soláriu probíhají tytéž procesy jako u přírodního slunění. UV lampy v soláriu emitují kombinaci UV-A a UV-B záření, která je svým složením spektra záření podobná tomu slunečnímu. Při opalování na slunci hrají nejdůležitější roli faktory jako denní doba opalování, roční období, nadmořská výška, výskyt mraků, emise, blízkost rovníku, odrážející okolní povrch (vodní hladina, písečná pláž, asfalt, sníh...), apod. Můžeme říci, že opalování probíhá v nekontrolovatelném prostředí. Výhodou opalování v soláriu je možnost regulace tohoto procesu: zvolíme si intenzitu UV lamp (typ solária) a nastavíme si opalovací čas vhodný pro náš fototyp.

Jak často se můžeme opalovat?

Food and Drug Administration (1986) doporučuje dodržovat 48 hodinový interval mezi návštěvami solária. K dokončení jednoho procesu pigmentace je potřeba poskytnout pokožce určitý čas. Další opalování (nastartuje další pigmentaci) v průběhu 24 hodin by mohlo vyvolat nekontrolovatelné spálení kůže. Maximální pigmentace pokožky můžeme dosáhnout postupně během 8 až 10 opalování při dodržování 2 až 3 denních intervalů a opalovacích časů dle tabulky (časy se postupně prodlužují). Pak se doporučuje na cca týden opalování vynechat zcela a poté stačí 1-2 sluneční lázně týdně k udržování dosažené barvy.

Naše mínění:

Po první návštěvě solária si udělejte pauzu 48 hodin, aby jste optimálně zjistili, jak Vaše pokožka reaguje na opalování v soláriu. Mezi dalšími návštěvami by měl být časový odstup minimálně 24 hodin. Častěji je to i zbytečné jak pro Vaši peněženku, tak pro tělo, protože opalovací proces trvá ještě až 24 h po opuštění solária! Ideální je slunění obden a po dosažení požadovaného odstínu stačí 1krát za týden ho již pouze udržovat. Zjistěte si svůj fototyp a pak zvažte, jaké volit časové intervaly opalování.

Proč je důležité vytvářet "základní opálení"?

Mírná expozice UV-B záření pomáhá vytvářet přirozenou bariéru pokožky (obranný mechanismus kůže), která chrání tělo před nadměrným UV zářením. UV-B záření stimuluje tvorbu melaninu, který jako „čepička obklopí" jádro buňky a tím chrání její DNA (pigmentace) a zároveň působí na vytváření takzvané sluneční mozolnatosti - zesílení pokožky. Jestliže se vytvoří optimálně obě vlastní kožní ochranná opatření (pigmentace a zesílení), lze dosáhnout dvojnásobného až čtyřnásobného zvýšení ochranné kapacity pokožky. Při umělém ozařování v soláriu probíhají tytéž procesy jako u přírodního slunění. Opalování v soláriu je proto dobrou přípravou na dovolenou na slunečních plážích či horách. Pokud není tato přirozená ochrana vytvořená a nepoužíváme vhodný ochranný opalovací krém (sunscreen), může dojít ke spálení kůže a zničení DNA v buňkách pokožky. Opakované spálení způsobí buněčný rozpad těchto buněk místo jejich reprodukce.

Je nebezpečné nosit kontaktní čočky v soláriu?

Neexistují žádné známé důvody, proč by se nemohly nosit kontaktní čočky během opalování v soláriu. Když jsou oči zavřené a vhodně chráněné ochrannými brýlemi, UV záření je blokováno před pronikáním do očí, popřípadě kontaktních čoček. Teplo, které vzniká při opalování, však může způsobit majitelům kontaktních čoček vysychání očí a nepříjemné pocity. Tak jak ošetřujeme po opalování pokožku hydratujícími prostředky, tak Ti z Vás, kdo nosí kontaktní čočky, mohou použít oční kapky dle doporučení svého očního lékaře.

Musíme mít při opalování v soláriu ochranné brýle?

Ano, ochranné brýle (určené pro opalování v soláriu), které jsou odlišné od běžných slunečních, by měl mít každý, kdo se v soláriu opaluje.

Proč se kůže neopálí na všech místech stejně?

Pihy a skvrny obsahují zvláště hodně hnědnoucích pigmentů a tmavnou proto rychleji. Kožní partie, na kterých se leží, jsou hůře prokrveny a chybějící kyslík z krevního oběhu může vést k pomalejší tvorbě pigmentu. Ani obličej se neopaluje tak dobře, protože má od přírody silnější zrohovatělou vrstvu - speciálně na ochranu proti UV záření. Na dosažení opálení "bez otlačených míst" se proto zvláště hodí kombinovat horizontální opalování s vertikálním. Také se doporučuje občas se nadzvednout a nechat místa na kterých ležíme prokrvit.

Je nebezpečné se opalovat v těhotenství?

V těhotenství jsou ženy z pochopitelných důvodů opatrné a mají obavy z možných následků při opalování v soláriu. Těhotenství ale v žádném případě nevylučuje možnost opalování v soláriu. Pouze tehdy, máme-li z lékařských důvodů vynechat i přírodní slunce, musíme se potom vzdát i umělého opalování. Všechny ostatní budoucí matky mohou navštěvovat solárium bez obav. Opalovací časy by měly zůstat krátké, aby se zamezilo nadměrnému zatížení organismu.