Vitamín D

Sluneční vitamín

Vitamin D je nezbytný pro naše dobré zdraví. Většina Evropanů dostává velmi málo Vitaminu D, zejména v zimních měsících, protože sluneční světlo obsahuje příliš málo ultrafialového záření. Světové medicínské studie dokazují prospěšnost Vitaminu D pro:
  • Zdraví buněk: například rakovina prsu, rakovina tlustého střeva, prostaty a jiné.
  • Zdravé kosti: osteoporóza, měknutí kostí a destrukce kyčlí.
  • Zdravé orgány: vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév.
  • Duševní zdraví: SAD, PMS, deprese a všeobecné psychické stavy.
  • Autoimunitní onemocnění: roztroušená skléróza, cukrovka typu I a revmatroidní artritida.
  • Nemoci kůže: např. lupénka, akné.
  • Redukci nadváhy a pohybové aktivity.

Solária, zdroj Vitaminu D

22.06.2012 | Česká asociace zdravého opalování
Brusel (Belgie) 11. listopadu (ESA) - Aby mělo lidské tělo zajištěno dostatečné množství Vitaminu D, měla by se zejména v zimním období využívat solária. Toto doporučení vyslovila výzkumná skupina vedená profesorem Johanem Moanem z Univerzity v Oslu na základě studie, která byla právě publikována v odborném časopise Photochemistry and Photobiology. "V zimních měsících hladina Vitamínu D závažně klesá, protože sluneční světlo obsahuje příliš málo ultrafialového záření, které stimuluje produkci Vitamínu D v lidské kůži. Pokud v tomto období využíváte solária, lze tomuto nedostatku zabránit a udržet si dostatečnou hladinu Vitaminu D," říká Johan Moan. "Solária tedy nabízejí nejen kontrolovanou cestu k opálení, ale jejich používáním lze rovněž předejít nedostatku Vitaminu D," dodává ke komentáři pana Moana Christina Lorenzová, předsedkyně European Sunlight Association (ESA). Paní Lorenzová dále pokračuje: "V soláriu lze vypracovat individuální opalovací program, který vezme v úvahu typ pleti uživatele, typ solária a dobu opalování tak, aby byla pleť chráněna před spálením, jemuž je třeba se vyhnout jak v soláriu, tak na slunci“.

Jak prokázaly celosvětové vědecké a lékařské studie, Vitamin D má pozitivní vliv na zdraví buněk, kostí i orgánů, snižuje riziko vzniku rakoviny prsu, dělohy, plic, tlustého střeva a prostaty, působí proti autoimunitním a kožním onemocněním. UV záření vytváří v kůži 90% Vitaminu D.

The European Sunlight Association - Evropská asociace slunečního záření (ESA) je zastřešující evropská organizace provozovatelů, distributorů a výrobců solárií a zastupuje 28 národních asociací a firem z 15 členských států EU, Norska, Švýcarska, Ruska a USA. ESA sídlí v Belgii.

Informace:

Shrnutí studie "Johan Moan, Zoya Lagunova, Emanuela Cicarma, Lage Aksnes, Arne Dahlback, William B. Grant, Alina Carmen Porojnicu: Sunbeds as Vitamin D Sources" ("Solária jako zdroj Vitamínu D") najdete ke stažení na adrese www.sunlightresearchforum.eu